itt van ez a két kép. mindkettő kandinszkijtől. az elsőt kompozíció VIII-nak hívják, a másodikat "Sárga Vörös Kék"-nek, de ez igazából nem számít, ahogy az se, hogy ez nektek, nekem, bárkinek tetszik-e. az érdekes az, amit művészettörténet előadáson mondott a tanár, hogy habár ezek a képek sok embernek nem tetszenek (így például neki sem a szívecsücske), de az tagadhatatlan, hogy ezek a képek nagyon jól komponáltak. Állítása szerint ezekhez nem lehet hozzárakni semmit, vagy elvenni belőlük, mert megborulna az egész. Na persze, mondtam is magamban, hogy ez baromság, innen kiveszek egy gömböt, oda meg beteszem, aztán fel se tűnne neki. Aztán tovább mentünk, ennyiben maradt a dolog, míg egy csaj nem jelentkezett, és mondta pár perc után ugyanazt, amire én is gondoltam. És akkor a nő mondta, hogy nem, nézzük meg, üres helyek maradnának, vagy túlzsúfolt lenne, és néztem és néztem, és igaza van. Nem lenne ugyanaz, ami még nem is lenne baj, de nem lenne már jó sem. A színeket sem lehet megcsereberélni. Nézzétek meg (ezt már én magam fedeztem fel), a második képen a szemet magára vonó sárga figurát kiegyensúlyozza a kép szélén elkent sárga rész, de ugyanígy a közepén elkent vöröset a vörös háromszög. Vagy az első képen az egymásból kinövő félkörök. Azon ellenőriztem először az elméletét, tényleg borulna a rend, ha ott lenne még egy félkör, vagy ha eggyel kevesebb lenne ott.
Persze a dolognak van szépséghibája. Ha azt mondjuk, hogy Leonardo Mona Lisa-ja jol komponált, nem lehet hozzáadni, elvenni, mert már nem lesz jó, de fogjuk Duchamp felbajszozott Mona Lisa-ját, akkor most hogyan döntsük el, hogy az úgy már rossz-e, vagy nem, vagy most mi van.
De ez az egész eddig nem volt igazán érdekes, de semmiképp nem volt a-zs-re való, főként mert túl hosszú. Ami idevaló, és ezzel az előzménnyel inkább csak egy támogatást akartam neki adni, az az, amit még a kompozíciók megtörésével kapcsolatban mondott (gyakorlatilag mindent felfogott kompozícióként, amiben van valami, így például egy embert, és ehhez a kompozícióhoz hozzáadhatsz úgy, hogy megadsz olyan információkat, amit eddig nem tudtál), és különösen felfigyeltem rá:
"De ugyanígy például, ha egy ember hazudik valamit a múltjáról, akkor onnantól az már nem az az ember lesz, már összedől a kompozíció."
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.